Proč se některým lidem vrací rakovina. Jaké jsou naděje na úplné vyléčení?

39
Sdílejte

Adaptace nádoru na léčbu

Docentka Hana Študentová z Onkologické kliniky FN Olomouc dodává, že nádory nejsou statické. „Jakmile začnete nádor léčit, postupně se mění a přizpůsobuje novým podmínkám. Může se stát rezistentním na léčbu. Zablokujete mu jednu cestu, ale on si najde jinou,“ vysvětluje. Největší šance na zničení nádoru je proto na začátku léčby, kdy jsou buňky aktivní a citlivé na terapii. Pokud jsou buňky v klidové fázi, léčba na ně nemusí mít žádný účinek.

Zánět jako spouštěč

Rakovinné buňky mohou zůstat v těle neaktivní po dlouhou dobu, což může vést k dojmu, že je pacient zcela vyléčen. Avšak za určitých podmínek, například při chronickém zánětu, se mohou tyto buňky „probudit“ a vytvořit nové metastázy. Doktorka Lenka Bešše z Biologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity vysvětluje, že zánět poskytuje rakovinným buňkám ideální prostředí pro jejich růst a přežití. Nový nádor se může objevit na stejném místě jako původní, ale také na zcela jiném místě v těle. Například pokud se rakovina plic rozšíří do jater, hovoří se o recidivě rakoviny plic s metastázami do jater.

Život s nejistotou

Každý pacient i každý nádor jsou jedineční, což znamená, že průběh nemoci a reakce na léčbu se mohou výrazně lišit. Žít s vědomím, že se rakovina může vrátit, je psychicky náročné nejen pro pacienta, ale i pro jeho blízké. Lékaři nemohou nikdy stoprocentně zaručit, že se nemoc nevrátí. Pozitivní však je, že s každým dalším dnem v remisi se riziko recidivy snižuje. Největší pravděpodobnost návratu nemoci je během prvních dvou let po léčbě, po pěti letech je riziko výrazně nižší.

Naděje do budoucna

Moderní medicína a vědecký výzkum přinášejí stále nové možnosti léčby, které zvyšují šance na úplné vyléčení. Profesor Ondřej Slabý z Biologického ústavu LF Masarykovy univerzity v Brně zdůrazňuje význam precizní onkologie. Tento přístup umožňuje lékařům přizpůsobit léčbu konkrétnímu pacientovi na základě detailní analýzy jeho nádoru. Díky tomu mohou lépe odhadnout průběh nemoci a zvolit nejúčinnější terapii.

I když rakovina zůstává vážnou diagnózou, pokroky v medicíně a výzkumu dávají pacientům stále větší naději na dlouhý a kvalitní život. Důležité je nejen dodržovat doporučení lékařů, ale také pečovat o své psychické zdraví a udržovat pozitivní přístup.

Kam dál?

Anička Slováčková ještě pár dní přes smrtí plánovala velký návrat na pódia. Už se moc těším, říkala

Po skandálu s Aničkou Slováčkovou odvedl Pavel Novotný pozornost jinam : Chladovi závidí drahá auta i ranní „stání“

Před domem Patrasové a Slováčka zasahovala policie : Neznámý muž pořádně vytočil Dádu

Zlomená Dagmar Patrasová se zhroutila po cestě z nákupu. Zhoršeného stavu si všimli kolemjdoucí, kteří jí nabídli pomoc

Odpornost a největší hyenismus : Falešná kamarádka chtěla na smrti Aničky Slováčkové vydělat

Další články