Vdovské důchody a jejich vliv
Dalším faktorem jsou vdovské důchody. Pozůstalí manželé mohou pobírat důchod ještě v produktivním věku, což jim umožňuje přestat pracovat a požádat o předčasný starobní důchod. Krátkodobý vdovský důchod se vyplácí po dobu jednoho roku bez ohledu na věk, zatímco na dlouhodobý mají nárok jen někteří lidé, například ti s invaliditou III. stupně nebo ti, kteří dosáhli důchodového věku.
Předčasné důchody v Česku
V Česku pobírá důchod ve věku mezi 50 a 74 lety více než polovina obyvatel (53,2 %), což je o 8 % více než evropský průměr. Tento vysoký podíl ukazuje na štědrý sociální systém a nízký věk pro odchod do důchodu. Předčasný důchod loni pobíralo 32 % penzistů, což je téměř půl milionu lidí. Rekordní počet žádostí o předčasný důchod byl zaznamenán před třemi lety, kdy o něj požádalo téměř 100 000 lidí.
Podmínky pro odchod do důchodu se však postupně zpřísňují. Věk odchodu do důchodu se zvyšuje a rozdíly mezi muži a ženami se srovnávají. Například s Islandem, kde lidé odcházejí do důchodu až v 67 letech, se srovnáme až u generací narozených v 70. letech 20. století.
Island jako příklad
Na Islandu lidé pracují i v důchodovém věku, což je způsobeno vysokými náklady na život a nízkými státními důchody. Pracovní trh na Islandu je však velmi flexibilní, což umožňuje lidem pracovat déle. Většina zaměstnanců tam pracuje 36 hodin týdně, což přispívá k lepší rovnováze mezi pracovním a soukromým životem.
Situace v Česku
V Česku je situace odlišná. Lidé mají problém najít práci už po padesátce, částečné úvazky jsou vzácné a mnoho lidí věří, že musí vykonávat stejnou profesi celý život. Pokud se tento přístup nezmění, práce do 67 let bude pro mnoho lidí spíše „za trest“.