Nižší důchodový věk v Evropě
Podle odborného časopisu Statistika a my je průměrný věk, kdy Češi dostávají první starobní důchod, 60,8 roku. V Evropě je však 11 zemí, kde je tento věk ještě nižší. Mezi ně patří například Maďarsko, Chorvatsko, Bulharsko, Polsko, Rumunsko nebo Slovinsko. Rekordmany jsou Slovinsko a Řecko, kde lidé dostávají první důchod už v 58 letech. To ale neznamená, že by v tomto věku přestali pracovat.
Například v Řecku má na důchod nárok jen část obyvatel, protože mnoho lidí kvůli vysoké nezaměstnanosti a nízké kvalifikaci na důchod nedosáhne.
Proč Češi odcházejí do důchodu dříve?
Ačkoliv oficiální věk pro odchod do důchodu přesahuje 64 let, průměrný věk odchodu do penze je nižší. To je způsobeno několika faktory. Do statistik se započítávají i lidé, kteří odcházeli do důchodu podle starších pravidel. Například muži narození v roce 1939 odcházeli do důchodu už v 60 letech a 8 měsících, zatímco bezdětné ženy ještě dříve.
Dalším důvodem jsou výsluhové důchody, které pobírají například policisté, vojáci nebo hasiči. Tito lidé mají speciální režim a mohou odejít do důchodu dříve. Podobně je tomu u invalidních důchodů, kdy lidé často přecházejí na starobní důchod dříve, než dosáhnou běžného důchodového věku.
Velký vliv mají také předčasné důchody. V Česku je možné odejít do důchodu až o tři roky dříve, a pokud jde o fyzicky náročnou profesi, dokonce o pět let dříve. Předčasné důchody byly v posledních letech velmi populární, zejména kvůli mimořádné valorizaci penzí, která je činila finančně výhodnějšími.