5. Kožní změny
Když se místo, bradavice nebo rána nehojí, ačkoli je to bezbolestné, lékař by to měl zkontrolovat. Rovněž byste si měli být vědomi všech nových nebo stávajících mateřských znamének, které mění velikost, tvar nebo barvu, kornatí, svědí, bolí, krvácejí nebo tečou. Jakoukoli neobvyklou změnu na kůži nebo nehtech, ať už jde o novou změnu nebo je tam již nějakou dobu, by měl zkontrolovat váš lékař.
6. Potíže s polykáním
Pokud máte potíže s polykáním a nesouvisí to s jinou nemocí, kterou již máte, vyplatí se navštívit lékaře. Potíže s polykáním mohou být příznakem rakoviny jícnu, uvádí Cancer Research.
7. Trávicí problémy
Patří mezi ně bolestivé pálení žáhy, přetrvávající ztráta chuti k jídlu nebo nadýmání (i když takový stav přijde a znovu odejde, poraďte se se svým lékařem). Cancer Research na své webové stránce uvádí, že problémy s trávením mohou být časným příznakem rakoviny žaludku.
8. Chraplavý hlas, přetrvávající kašel nebo dušnost
Pokud vám chraplavý hlas nezmizí sám od sebe, měli byste s ním navštívit lékaře. Stejně tak v případě, že nevysvětlitelný kašel nezmizí do několika týdnů. Není neobvyklé, že se tu a tam zadýcháte. Pokud si však všimnete, že se zadýcháte více než obvykle nebo na delší dobu, řekněte to svému lékaři. Pokud máte chraplavý hlas déle než 3 týdny, může to být podle webové stránky NHS (Národní zdravotní služba Spojeného království) příznakem rakoviny hrtanu.
9. Změny v močení nebo vyprazdňování
Změny ve vyprazdňování mohou zahrnovat zácpu či řídkou stolici, ale stejně tak časté vyprazdňování může být příznakem něčeho vážnějšího. O problémech s močením hovoříme tehdy, chodíte-li močit častěji než obvykle nebo naléhavě, pociťujete bolest při močení nebo nemůžete močit tehdy, když potřebujete, uvedla Cancer Research.
10. Nevysvětlitelné krvácení nebo krev
Nevysvětlitelné krvácení může být často způsobeno něčím mnohem méně závažným než rakovina, ale vždy byste to měli nahlásit svému lékaři. Zahrnuje to krev ve vaší stolici, moči či zvratcích nebo když krev vykašláváte – bez ohledu na to, kolik nebo jaké barvy (může to být červená nebo tmavší barva, například hnědá nebo černá). Zahrnuje také jakékoli nevysvětlitelné vaginální krvácení mezi menstruacemi, po sexu nebo po menopauze.
11. Vřed v ústech nebo místo, které se nehojí
Je běžné, že se vám v ústech objeví vředy (malé vřídky), když jste trochu vyčerpaní. Obvykle by se měly zlepšit do dvou týdnů. Avšak vřed nebo červené či bílé místo, které se nezahojí po 3 týdnech, byste měli nahlásit svému lékaři nebo zubaři.
12. Neobvyklé změny na prsou
Boule, změna velikosti, tvaru nebo pocitu na prsu nebo jakékoliv kožní změny, zarudnutí nebo bolest v prsou, to vše stojí za vyšetření. Rovněž by se měly sledovat (pokud nejste těhotná nebo nekojíte) i změny na bradavkách, včetně tekutiny, vytékající z bradavky, která může být zabarvena krví.
Přestože není vždy úplně snadné o rakovině mluvit, rozhovor s vaším praktickým lékařem vám může velmi pravděpodobně zachránit život. Máte-li některý z těchto příznaků, je velmi důležité, abyste se nechali vyšetřit vaším lékařem.